+380 (48) 740-46-77

Про зміни в стандарті ДСТУ 7688:2015 Паливо дизельне Євро

У жовтні 2021 року набув чинності пакет змін до ДСТУ 7688:2015. Серед багатьох формальних коригувань є й такі, що суттєво змінюють нормативи контролю якості дизельного палива. Зокрема, в документі змінено посилання з ДСТУ EN 14078:2009 на EN 14078:2014.

Стандартна методика  EN 14078 стосується визначення вмісту в дизельному та побутовому пічному паливах метилових естерів жирних кислот (МЕЖК) методом ІЧ-спектроскопії.

Нагадаємо, що МЕЖК є основною складовою біодизеля або використовуються у якості біокомпонентів дизельного палива. За вмістом (% об.) МЕЖК дизельне паливо поділяють на групи: B0 — відсутні, B5 — не більше 5 %, B7 — понад 5 % та не більше 7 %. Зазначимо, що дизельне паливо класу Євро є одним з найпоширеніших видів палива.

У EN 14078 зазначено, в якому діапазоні концентрацій та в яких умовах — насамперед це стосується вимог до конфігурації обладнання — проводяться вимірювання вмісту МЕЖК. На цей стандарт також посилаються багато інших нормативних документів щодо якості палива.     

EN 14078 і до цього змінювався неодноразово, давайте розберемося, що актуально саме зараз. 

По-перше, у свіжому документі прийнято нові, більш розширені діапазони вимірювань МЕЖК. Застосовуваний раніше інтервал від 1,7 % до 22,7 % змінено на діапазон від 0,05 % до 50 %. Тобто, вже можливо враховувати нові значення для регламентації палива за ДСТУ 7688:2015.

По-друге, змінилася й сама процедура вимірювання: було запроваджено 3 різні діапазони концентрацій (діапазон А, В, С), для яких застосовуються окремі калібрування. Це пов’язано з необхідністю забезпечити лінійні залежності на всьому діапазоні вимірювань. У стандарті також детально зазначено, що для різних діапазонів калібрування потрібні кювети з різною довжиною оптичного шляху.

Важливо звернути увагу на те, щоби комплектація ІЧ-Фур’є спектрометра для випробувань містила необхідну кількість аксесуарів згідно з оновленим EN 14078 (саме 2014-го року). Насамперед, це — наявність двох або більше кювет для всього діапазону.

До речі, нова процедура визначення дозволяє майже вдвічі зменшити витрати розчинника, тому що менше приходиться розводити зразки або й взагалі можна аналізувати проби без розведення у випадку низьких концентрацій МЕЖК. Відповідно аналіз стає більш економічним і знижуються трудовитрати.

Компанія PerkinElmer у своїх ІЧ-Фур’є аналізаторах вже передбачила програмні налаштування з урахуванням актуальних методик. Обладнання має готовий пакет калібрувань і розподіл на три калібрувальні діапазони.

ІЧ-Фур'є спектрометр Spectrum 3

ІЧ-Фур'є спектрометр Spectrum 3 — призначений для роботи в умовах дослідних і виробничих лабораторій. Основною перевагою є можливість проведення аналізів в ближньому, середньому і дальньому інфрачервоному діапазонах. Висока чутливість і точність, а також можливість автоматично перемикати діапазони без ручного перенастроювання або виключення приладу, розширюють можливості і підвищують продуктивність лабораторій.

ІЧ-Фур'є спектрометр Spectrum Two

Нове покоління ІЧ-спектрометрів значно спрощує вирішення широкого спектра аналітичних завдань, при цьому має компактні розміри, підвищену надійність і гарантує високу точність результатів. Завдяки герметичній конструкції, з окремими універсальним відсіком для розміщення різних зразків прилад може використовуватися як в приміщенні лабораторії, так і за її межами.

Лабораторне обладнання SocTrade | Мапа сайту
Дизайн сайту — «Sponge»