7 вересня — Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба
Якість і безпека повітря в сучасному світі під загрозою. І відповідно з кожним роком зростають ризики для всього людства. Бо повітря — це життя!
Зниження рівня забруднення починається з налагодження системи контролю. В більшості країн в режимі реального часу визначають індекси якості та забруднення повітря в містах. Контролюють основні забруднювальні речовини:
- оксид вуглецю СО
- діоксид сірки SO2
- діоксид азоту NO2
- озон O3
- тверді частинки PM10 та PM2.5.
Подекуди, при розрахунках також враховують концентрації аміаку NH3 та свинцю Pb.
Розрахунки ступеня забрудненості повітря базуються на показниках багатьох стаціонарних та мобільних станцій, які займаються моніторингом довкілля.
Можемо сказати, что наша компанія теж долучилася до цієї важливої справи. На пересувній лабораторії для моніторингу довкілля, яка діє в Запорізькій області, встановлено наше обладнання.
Це — компактний газовий хроматограф Falcon Calidus для мобільної лабораторії. Прилад унікальний тим, що він налаштований для повного циклу аналізу повітря. Тобто всі модулі, необхідні для проведення відбору зразка, його введення (термодесорбції), розділення на компоненти та кількісного/якісного визначення, знаходяться в одному приладі. Цей газовий хроматограф дозволяє виконувати аналізи навіть під час руху мобільної лабораторії. Існує можливість також гнучко налаштовувати параметри системи та розширювати перелік компонентів, що визначаються.
Проєкт мобільної лабораторії у Запоріжжі вдалося реалізувати завдяки діяльності громадських активістів, небайдужих до стану повітря в регіоні, та місцевої влади. Хотілося б, щоби таких ініціатив ставало дедалі більше.
Є багато досліджень, які доводять критичний вплив забрудненого повітря на здоров’я людини. Це й зростання кількості алергічних захворювань та хвороб дихальної системи (астма, фіброз легень, ОРЗ), інфекційні та грибкові захворювання, отруєння шкідливими речовинами, які потрапляють у кров, хвороби ендокринної системи. Із забрудненням повітря пов’язана підвищена захворюваність на рак.
За експертними оцінками, понад 5 % усіх смертей у світі пов’язані з забрудненням атмосферного повітря. В країнах Південної та Східної Європи, в тому числі на території України, оцінюють спеціалісти, приблизно 95 % населення живе у містах, де концентрація шкідливих речовин у повітрі в 2–3 рази перевищує гранично допустимі рівні.
Сподіваємось, що дієвий моніторинг та обмеження викидів покращать атмосферу в Україні.
Бажаємо всім чистого блакитного неба!