Спектрофотометри Lambda PerkinElmer рекомендовані для випробувань сонцезахисної косметики
Україна поступово впроваджує стандарти безпеки та якості споживчих товарів на рівні міжнародних норм та правил. Дійшла справа й до косметичної продукції.
З 1 травня 2021 почав діяти новий Державний Стандарт України ДСТУ ISO/TR 26369:2021, який стосується косметичних засобів для захисту від сонячних ультрафіолетових променів.
В документі детально проаналізовано різні підходи до випробування засобів захисту від сонця та визначено методи оцінювання ефективності сонцезахисної продукції.
Зокрема, серед рекомендованих методів тестування in vitro, тобто без залучення живих організмів, значиться УФ/Вид спектроскопія. Метод застосовується до косметичних продуктів, які містять будь-який компонент, здатний поглинати, відбивати або розсіювати ультрафіолетові промені. Випробування для розробки стандартів проводилися на спектрофотометрі серії Lambda компанії PerkinElmer.
Згодом, фахівці PerkinElmer розробили методику тестування сонцезахисних засобів з використанням новітньої моделі — найточнішого на ринку спектрофотометра Lambda 1050+ та інтегруючої сфери. В якості моделі для імітації шкіри людини застосовувались хірургічні стрічки. Комбінація спектрофотометра з інтегруючою сферою 150 мм виявилась винятково зручною для визначення SPF сонцезахисних кремів.
Нагадаємо, розрізняють два типи УФ сонячного випромінювання, яке досягає Землі. Це UVA-промені в діапазоні 400–320 нм та UVВ — 320–290 нм. УФ-випромінювання може бути надзвичайно шкідливим для людини. UVA-промені проникають не тільки через зовнішній шар шкіри — епідерміс, але й дістаються нижнього шару — дерми. Вони пошкоджують кератиноцити в епідермісі, що може призвести до раку шкіри. UVB-промені не проникають у дерму, але вони більш інтенсивно діють на шкіру, викликають опіки, пошкодження шкіри, фотостаріння.
Щоби запобігти виникненню цих проблем, рекомендується використовувати сонцезахисні засоби. Вони захищають шкіру, затримують або відбивають шкідливі УФ-промені.
Розробляти ефективні косметичні засоби захисту допомагає УФ/Вид спектроскопія. Це точний і зручний метод визначення фактора захисту, який має виняткові перспективи як для досліджень, так і для контролю якості різноманітних сонцезахисних засобів.
До речі, наші спектрофотометри також можуть допомогти точно визначити фототип шкіри людини. І можливість їх використовувати у дослідах in vivo, тобто на живих організмах, закріплена стандартом ДСТУ ISO 24444:2021, який набув чинності у травні цього року.