5 грудня — Всесвітній день ґрунту
Сучасні аграрії добре розуміють, що без допомоги науки й технологій неможливо вести господарство й випускати конкурентну продукцію. За експертною консультацією в агролабораторію “Афіна Паллада” звертаються не тільки великі холдинги, але й фермери-одноосібники.
Інтенсивне ведення сільського господарства, кліматичні зміни, які впливають на навколишнє середовище, створюють нові виклики перед аграріями.
Серед розповсюджених проблем ґрунтів в Україні спостерігається:
- дегуміфікація ґрунту — зниження запасів органічних поживних речовин
- вітрова та водна ерозія
- залуження, засолення та підкислення внаслідок нераціонального ведення сільського господарства
- зменшення запасів доступних макро- та мікроелементів, насамперед фосфору та калію.
Відповідно, аграріям для збереження коштів і підвищення продуктивності необхідно прогнозувати негаразди заздалегідь. Аналіз ґрунту дозволяє оцінити детально реальний стан ґрунту, зрозуміти, які поживні речовини потрібно довнести, щоби отримати в результаті більше врожаю, а отже й більше прибутку.
Фахівці лабораторії “Афіна Паллада” розповідають, що найчастіше українські аграрії звертаються до них для проведення аналізу ґрунту. Серед базових показників визначають: різні форми азоту, фосфору, калію, сірки, органічної речовини, актуальну та потенційну лужність ґрунтів, а також мезо- та мікроелементи.
Вивчення складу добрив теж актуально на сьогодні через подорожчання та різноманіття видів цієї продукції. Замовляють також контроль якості води, насіннєвого матеріалу, діагностику мінерального живлення та хвороб рослин.
Активно використовують для аналізу ґрунту оптико-емісійний спектрометр з індуктивно-зв’язаною плазмою Avio 200. З його допомогою виявляють вміст фосфору, калію, сірки, кальцію, магнію, натрію та мікроелементів, серед яких молібден, бор, цинк, марганець, залізо. На цьому приладі можна також аналізувати добрива: крім всіх перелічених елементів, можна визначати додатково нікель, селен та інші.
Серед переваг приладу фахівці лабораторії виділяють наступне:
- багатофункціональність
- простота у використанні
- можливість одночасно визначати декілька елементів, що значно спрощує та прискорює роботу.
Avio 200 надає можливість аналізувати різні матриці: ґрунт, добрива, рослини — можна проводити листову діагностику для визначення мінерального складу рослин. За допомогою приладу контролюють якість води — наявність елементів: кальцію, калію, натрію, магнію, а також згідно нормативних документів для питної води — мікроелементи бор, цинк, залізо, алюміній, стронцій та інші. Це ще не межа, наголошують спеціалісти, і кажуть, що продовжують розкривати потенціал універсального приладу.
Після аналізу лабораторія надає рекомендації агронома з заходів поліпшення стану ґрунту. Замовника супроводжують від початку до збору врожаю.
Розповідає хімік агролабораторії “Афіна Паллада” Катерина Жванко:
“Аграрій робить у нас аналіз ґрунту, щоби вирішити конкретне питання. Ми проводимо аналіз і шукаємо причину, чому виникла проблема. Виявляємо, чи з рослинами не все гаразд — мають бактеріальне або грибкове захворювання, чи це проблема в ґрунті — нестача якихось елементів чи їх надлишок, що також недобре. Потім, отримавши повну картину, агроном лабораторії надає рекомендації та розробляє методики поліпшення грунту”.
Таким чином, спільні зусилля виробників сільського господарства, хіміків-аналітиків, агрономів та розробників високотехнологічного обладнання допомагають підтримувати сприятливі умови та проводити науково обґрунтовану й збалансовану діяльність на землі.
Всесвітній день ґрунту відзначається з 2013 року. Головна мета цієї дати — привернути увагу до важливості збереження біорізноманіття та функціональних можливостей ґрунту як основного чинника здоров’я біосфери.