Протеїн є важливою живильною речовиною в зерні злакових та продуктах їх переробки. Вміст білка може варіюватися від 5 до 26% в різних видах зернових. Також в залежності від культури буде різним і амінокислотний склад протеїну, що безпосередньо впливає на його поживну цінність.
Дуже важливо вміст протеїну, зокрема, для пшениці, т. к. в комерційних відносинах впливає на клас зерна, а на виробництві є показником борошномельних і хлібопекарських властивостей пшениці.
Визначення білка (протеїну) можливо як за допомогою сучасних ІЧ-аналізаторів, так і класичними хімічними методами К’єльдаля або Дюма.
Метод К’єльдаля – найпоширеніший класичний метод визначення азоту/протеїну у відповідності з міжнародними стандартами в харчової і комбікормової промисловості, при виробництві напоїв, а також у хімічній та фармацевтичній промисловості.
Проведення визначення білка за методом К’єльдаля включає в себе три основні стадії:
Одним з найважливіших умов отримання достовірних результатів визначення білка по Кьельдалю є ретельна пробопідготовка. Процедура підготовки зразків повинна забезпечувати однорідність і розмел проби таким чином, щоб розмір часток не перевищував 1 мм.
Для подрібнення зразків рекомендується використання спеціальних лабораторних млинів, таких як 3100 LM виробництва Perten Instruments.
Зважування зразків для подальшого аналізу за К’єльдалем обов'язково повинно проводитися на аналітичних вагах з точністю до 0,1 мг